Zapora w Myczkowcach

Zapora w Myczkowcach

Mniej znana i często pomijana Zapora w Myczkowcach jest starszą siostrą bardziej okazałej Zapory Solińskiej. Nie mniej jednak jest ciekawą atrakcją turystyczną dla osób odwiedzających tę malowniczą okolicę.

Zlokalizowana 7 kilometrów w dół biegu Sanu, konstruowana była w latach 1956 – 1960. Długa na 460 metrów i wysoka na 17,5 metra tworzy piękne, podłużne i spokojne jezioro o powierzchni 2 kilometrów kwadratowych. Została ona zbudowana w technologii ziemno-betonowej i była swego rodzaju poligonem doświadczalnym dla budowy zapór i elektrowni wodnych.

Mimo że zdecydowanie mniejsza od młodszej siostry, turbiny jej elektrowni produkują moc 8,3 MW. Tama w Myczkowcach jest też niezbędna do pełnego, optymalnego funkcjonowania elektrowni solińskiej, gdyż woda z jeziora Myczkowieckiego wykorzystywana jest do zwiększenia przepływu tamy w Solinie.

Jednak zapora w Myczkowcach to nie tylko część elektrowni, ale także mniej odwiedzane miejsce do spacerów czy wypraw kajakowych. Nad jeziorem jest tak spokojnie, że wędkarze uznają je za jedno z najlepszych, o ile nie najlepsze miejsce w okolicy do łowienia ryb.

Odwiedzając zaporę w Solinie, nie zapomnij o tej w Myczkowcach i przejdź się “Niebieską Łezką” dookoła jeziora chłonąc piękne widoki.