• +48 604 226 902
  • 38-623 Bóbrka 157

Skansen w Sanoku

Skansen w Sanoku

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jest najstarszym i największym muzeum tego typu w Polsce. Prezentując ponad 30000 eksponatów na powierzchni 38 hektarów jest skarbnicą wiedzy w dziedzinie etnografii terenów Beskidu Niskiego i Bieszczad. Założone w 1958 roku z inicjatywy Jerzego Tura w wielu aspektach przecierało szlaki dla podobnych placówek na terenie naszego kraju.

Jak nazwa ośrodka wskazuje głównym zainteresowaniem muzeum jest bogata kultura ludowa regionu, budownictwo gospodarcze, mieszkalne, sakralne i przemysłowe. Budynki o cechach typowych dla danej kultury są przenoszone do skansenu, konserwowane i grupowane tematycznie z innymi przedstawiającymi tę samą społeczność. W osobnych sektorach wyróżnione są grupy bojkowska, łemkowska, pogórzańska, małomiasteczkowy Rynek Galicyjski oraz przemysłowa. Sektor przemysłowy jest unikatowy w tym zestawieniu, gdyż skupia się na rozwoju górnictwa naftowego na terenach województwa podkarpackiego, będącego najstarszym ośrodkiem wydobycia i przetwórstwa ropy na świecie.

Gdy już zaspokoisz głód wiedzy zwiedzając skansen możesz też skosztować potraw inspirowanych tradycjami kulinarnymi ludności tego terenu. Gospoda “Pod Białą Górą” znajdująca się na terenie skansenu chętnie ugości spragnionych i głodnych.

Muzeum Budownictwa Ludowego jest ruchliwym miejscem, gdzie oprócz wymienionych powyżej atrakcji organizowane są liczne festiwale oraz imprezy artystyczne. Informacje o wszelkich tego typu wydarzeniach znajdziesz na regularnie aktualizowanej stronie internetowej skansenu.

Muzeum otwarte jest cały rok, a zwiedzać możesz niezależnie lub z przewodnikiem. Tylko pamiętaj, przyjeżdżając do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku ryzykujesz, że zaczniesz planować kolejną wizytę zanim obecna się skończy!