Kamieniołom w Bóbrce jest miejscem, gdzie góra Koziniec (522 m n.p.m.) została uszczuplona podczas budowy Zapory nad Soliną. Kamieniołom został założony na potrzeby pozyskania surowca do budowy zapory i zaprzestał funkcjonowania w latach ‘70 XX wieku. Wydobywano tu piaskowiec i łupki, po czym pozostało tu wyrobisko szerokie na 300 m i głębokie na około 90 metrów.
I może Ci się w głowie pojawić pytanie: co jest takiego ciekawego w kamieniołomie? Jeżeli nie jesteś geologiem to prawdopodobnie nic. Jest to jednak odpowiedź najbardziej powierzchowna ze wszystkich. Jednym z powodów może być doświadczenie, jakie masy skał były niezbędne do konstrukcji zapory. Możesz stanąć pod najwyższą ze ścian i poczuć jej przytłaczający ogrom. Możesz wyobrazić sobie jak potężne maszyny są niezbędne żeby wyciąć tak dużą część góry. Możesz wejść na szczyt, gdzie znajduje się punkt widokowy, spojrzeć na południe i zobaczyć, gdzie skały, które kiedyś by były u Twoich stóp, są teraz – są one częścią zapory.
Jako dodatkowy dowód unikalności tego miejsca potraktuj fakt nadania górze Koziniec wraz z kamieniołomem status rezerwatu o powierzchni około 28 hektarów. Znajdziesz tu liczne przykłady flory i fauny, które są dość niespotykane w tym terenie jak lepnica gajowa, szerzej rozprzestrzeniona w Pieninach.
Kamieniołom i rezerwat przyrody znajdują się po przeciwnej stronie Bóbrki od naszej Osady, jednak rower czy żwawe tempo marszu sprawią, że nie odczujesz tej odległości.